Radyo hosting, shell firmaları tarafından online olarak radyo yayını yapmanızı sağlayan bir hosting türüdür.Özellikle sohbet sitelerinde chat sırasında müzik dinlemek için kullanılmaktadır ki sohbet siteleri için vazgeçilmez bir özelliktir.

Dj olmak, insanlara online olarak müzik dinletmek isteyen herkes aylık veya yıllık ödemelerle çok ucuza radyo yayını yapabilmektedir.Elinizde olması gereken tek şey bilgisayarınızda müzik dinlediğiniz bir mp3 programı ve bir mikrofon.

Online radyo yayınlarında en çok kullanılan dj programı winamptır.Winamp içerisine kurulan ufak bir eklenti sayesinde dj yayını yapılmaktadır. Eğer daha da profesyonel bir yapmak istiyorsanız ‘sam2’ adı verilen programla kalitenizi daha da artırabilirsiniz.

Radyo hosting alırken çeşitli kavramlarla karşılaşılır.Bunları sırayla anlatmak gerekirse;

1-Dinleyici sayısı: Dinleyici sayısı online olarak sizi dinleyebilecek maksimum kişi sayısıdır.

2-Yayın kalitesi: Radyo yayını en ufak 24 Kbit/sn olarak yapılmakla beraber 32Kbit/sn, 64Kbit/sn, 128Kbit/sn, … olarak artmaktadır. Bu oran ne kadar yüksek olursa yaptığınız yayındaki ses kalitesi de o kadar yüksek olacaktır.

3-Bandwith: Aynı webhosting de olduğu gibi radyo hostingde de trafik vardır.Burada önemli olan sizi dinleyen kişilerin 1 aylık toplam ne kadar trafik harcadığıdır.Bazı firmalar trafikte sınır tanıyabildiği gibi bazıları da hosting paketlerini gerekli trafik miktarınca ayarlamaktadır.(Tekhost.net sizlere trafik konusunda herhangi bir sınırlama getirmemiştir)

4-Dj panel: Yayına giriş yapan DJin kullanmış olduğu paneldir.Bu panelden anlık dinleyici sayısını, Sizi dinleyenlerin ip adreslerini görebilir dilediğiniz kişilerin sizi dinlememelerini sağlayabilirsiniz.

5-Admin panel: Admin panel DJ panelin daha da gelişmiş daha fazla özelliği olan paneldir. Dilediği anda DJ i yayından çıkartabilme yetkisi vardır.

 

ETİKETLER: Radyo hosting, radyo hosting nedir, Nasıl radyo yayını yapılır, Radyo host alırken nelere dikkat edilir, Radyo yayını yapmak, Winamp radyo yayını, Radyo host, Radyo terimleri, Radyo hosting terimleri, Radho hosting alma, Radio hosting, sınırsız, shoutcast hosting, shoutcast host, shoutcast, ucuz hosting, bedava hosting, türkçe hosting, shoutcast radio, shoutcast server, winamp shoutcast, radyo hosting paketleri, radyo yayını, satın alma.